Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 871 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Nowozelandzki Czerwony

niedziela, 28 lutego 2010 8:11
Skocz do komentarzy
Podobnie jak inne rasy królików Nowozelandzki Czerwony pochodzi od udomowionych dzikich królików. Przodkowie dzisiejszych królików początkowo występowali w Azji i obu Amerykach. Udomowienie prawdopodobnie nastąpiło w XVI wieku w hodowlach klasztornych na południu Francji , odkąd hodowla rozszerzyła się po całej Europie . Od drugiej połowy XVI wieku zaczęły się pojawiać jurz pierwsze kolorowe  czy mięsne króliki .Najstarszy udokumentowany zapis traktujący o kolorowych królikach pochodzi z roku 1530 , na obrazie Tyziana "Madonna ze św . Katarzyną i  królikiem"  przedstawiony jest piękny albinos . Nowozelandzki Czerwony exterierem i użytkowością różni się od Nowozelandzkiego Białego. Płodność , wydajność rzeżna i pokarmowa jest przeciętna. Jest to rasa póznodojrzewająca dlatego nie nadaje się do howu na brojlery . Królik Nowozelandzki Czerwony jest głównie hodowany jako ozdoba hodowli przydomowych. W hodowlach użytkowych krzyżuje się go z królikami brojlerowymi, przedewszystkim z Burgundzkim .
Nowozelandzki Czerwony został wyhodowany w Kalifornii w roku 1912 . Jego nazwa wzięła się stąd , że przy tworzeniu rasy opierano się na królikach pochodzących z Nowej Zelandii. Przy tworzeniu Nowozelandzkiego Czerwonego wykorzystano także, genotypy królików: Olbrzym Belgijski, Zajęczak i Angora. Powstały jednobarwne linie królików nowozelandzkich w kolorze : białym, niebieskim, czarnym i czerwonym. Z Ameryki do Europy przywieziono pierwsze króliki podobne dzisiejszym Nowozelandzkim Czerwonym w 1928 roku, w roku 1933 pojawiły się w Czechach a po Drugiej Wojnie Światowej także w Polsce.
W Polsce , Czechach , Niemczech hoduje się Nowozelandzkie Białe i Czerwone, natomiast w Anglii , USA  czy Nowej Zelandii są hodowane także Nowozelandzkie Czarne i Niebieskie , które typem są podobne do hodowanego u nas Nowozelandzkiego Białego.
Minimalna waga dorosłego NC to 3,5 kg , normalna zawiera się w przedziale 4 do 5,1 kg , natomiast maksymalna to 5,3 kg . Tułów jest lekko podłużny , walcowaty , krótki kark , średniodługie nogi , szerokie czoło , nos i głowa,  która jest silnie związana z tułowiem . Uszy mięsiste o dł. 12-12,5 cm , oczy ciemnobrązowe , ciemnorogowe pazurki. Sierść średniodługa, sycie czerwona z dobrym połyskiem . Nieco jaśniejsze są obwódki wokół oczu , pyszczek , brzuch , wewnętrzna strona ud oraz spód ogona .
Wadami niedopuszczalnymi są duże odchylenia od budowy głowy i uszu. Bardzo jasna barwa okrywy włosowej , czarne końcówki uszu .  Biała barwa brzucha oraz spód ogona . Jasna klatka piersiowa i nogi . Inna barwa oczu i pazurków . Starsze samice mogą mieć małe dobrze uformowane podgarle .
Minimalne wymiary klatek hodowlanych dla Nowozelandzkich Czerwonych powinny wynosić 80X60X60 .W miocie rodzi się najczęściej 6-8 królicząt.

Samiczka Nowozelandzka Czerwona.

Samczyk Nowozelandzki Czerwony

Podziel się
oceń
2
0


czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  37 975  

Wystawa Radlin 2012

O moim bloogu

Blog poświęcony hodowli królików rasowych.

O mnie

Skorpion, 42 lata

Witam. Nazywam się Marek Nowak. Hoduję króliki rasowe takie jak: Belgijski Olbrzym Szary, Burgundzki oraz Nowozelandzki Czerwony. Należę do ZMDI w Radlinie . Mieszkam w Gorzycach w woj. Śląskim. Kontakt ze mną: tel. 887137983 oraz przez mail marek.nowak2@gmail.com . Zwierząt nie wysyłam.

Żadnemu hodowcy nie gańmy jego rasy , ani swojej nie wychwalajmy . Każda rasa jest piękna i dobra , kiedy ma odpowiednią opiekę , którą potrzebuje . Bedrich Holas , Bedrichov 1938

Statystyki

Odwiedziny: 37975